Etiket arşivi: kapadokya bölgesi

Kapadokya

kapadokya resim
kapadokya resim

Kapadokya bölgesi, doğa ve tarihin dünyada en güzel bütünleştiği yerdir. Coğrafik olaylar Peribacaları’nı oluştururken, tarihi süreçte, insanlar da, bu peribacalarının içlerine ev, kilise oymuş, bunları fresklerle süsleyerek, binlerce yıllık yaşlı medeniyetlerin izlerini günümüze taşımıştır.

Roma İmparatoru Augustus zamanında Antik Dönem yazarlarından Strabon 17 kitaplık ‘Geographika’ adlı kitabında (Anadolu XII,XIII,XIV) Kapadokya Bölgesi’nin sınırlarını güneyde Toros Dağları, batıda Aksaray, doğuda Malatya ve kuzeyde Doğu Karadeniz kıyılarına kadar uzanan geniş bir bölge olarak belirtir.

Bu günkü Kapadokya Bölgesi Nevşehir,Aksaray, Niğde, Kayseri ve Kırşehir illerinin kapladığı alandır. Daha dar bir alan olan kayalık Kapadokya Bölgesi ise Uçhisar, Ürgüp, Avanos, Göreme, Derinkuyu, Kaymaklı, Ihlara ve çevresinden ibarettir.

Kayalara oyulmuş geleneksek Kapadokya evleri ve güvercinlikler yörenin özgünlüğünü dile getirirler. Bu evler 19. yüzyılda yamaçlara ya kayaların yada kesme taştan inşa edilmişlerdir.

Bölgenin tek mimarı malzemesi olan taş yörenin volkanik yapısından dolayı ocaktan çıktıktan sonra yumuşak olduğundan çok rahat işlenebilmekte ancak hava ile temas ettikten sonra sertleşerek çok dayanaklı bir yapı malzemesine dönüşmektedir.Kullanılan malzemenin bol olması ve kolay işlenebilmesinden dolayı yöreye has olan taş işçiliği gelişerek mimari bir gelenek halini almıştır. Gerek avlu gerekse ev kapılarının malzemesi ahşaptır.

Kemerli olarak yapılmış kapıların üst kısmı stilize sarmaşık veya rozet motifleriyle süslenmiştir.Yöredeki güvercinlikler 19. yüzyılın sonları, 18. yüzyılda yapılmış küçük yapılardır. İslam resim sanatını göstermek açısından önemli olan güvercinliklerin bir kısmı manastır veya kilise olarak inşa edilmişlerdir. Güvercinliklerin yüzeyi yöresel sanatçılar tarafından zengin bir bezemeler, kitabeler ile süslenmişlerdir.

Kapadokya Nerededir ?

kapadokya haritasi
kapadokya haritasi

Sitemizin işk makalesinde daha sizlere kapadokya hakkında bilgi vermey başlamadan önce ilk başlangıç olarak Kapadokya nın nerede olduğunu yazmak istedim.Tabiki bir çok insan kapadokyanın nerede olduğunu biliyor ama bi o kadar da kapadokyanın nerede olduğunu bilmeyen insanlarda vardır.Zaten bu makale kapadokya nın nerede olduğunu bilmeyen kişiler için geçerli bir yazı olcaktır.İlk etapta da kapadokya bilgilerinden önce kapadokyanın nerede olduğunu bilmeyen kişiler  bilgi vererekten kapadokyanın ziyaretçi sayısına bir nebze katkım olacak diye düşünüyorum.

Kapadokya Efes bodrum çeşme  erciyes dağı ağva dim çayı ve buna benzer bir çok tatil yerlerimiz kendi içlerinde bölge tanıtım olarak ünlenmiş ve duyulmuştur ki artık Efes nerde diye sorsanız bir çok kişi bilemiyecektir.Kapadokyada  bunun gibi kendi yöresi olarak tatil konusunda büyük olarak tanıtım ve duyuruları yapılmıştır ki kapadok ya Nevşehir ilimizin sınırlarında kalan yerdir.Yani Nevşehir kapadokya iki isim diye söz edebiliriz. Kapadokya nerededir  Nevşehir ilimizdir.Fakat kapadokyanın kapsadığı alan çevre iller olaraktan Kırşehir Kayseri Aksaray illerimizde de bir takım bölgeler bulunmaktadır.

 

kapadokya nerede
kapadokya nerede

Kapadokya nın anlamıGüzel Atlar diyarıdır.Eski roma imparatorlğundan bu yana  süre gelen ve bir çok tarihe şahitlik etmiş ve bir çok şavaşlara tanık olan bir bölgemizdir.Kapadokya konusunda bir çok anlatacağımız yerler gezilecek mekanlar tarihi yerler var biz bunları daha sonraki makalelelerimzde geniş olarak sizlere  anlatmaya çalışacağız.